Piąta edycja Festiwalu Kultury Pogranicza “Folkowisko” rozpoczyna się dzisiaj. Na festiwalowych scenach zagoszczą podróżnicy i emigranci.
Festiwal Folkowisko 2015 zatytułowany jest “Wielka Wędrówka” i to wędrówki będą tegorocznym motywem przewodnim. Wśród ludów i grup, którym będzie poświęcone wydarzenie są Wołosi, wędrowni Cyganie, muzykanci, handlarze i emigranci. Opowiemy o ludziach, którzy w ciągu wieków opuszczali wieś i przybywali do niej. Porozmawiamy o współczesnych migracjach – z peryferii do miast i z Polski do różnych krajów świata. Wśród gości, artystów i festiwalowiczów będzie wielu podróżników i emigrantów, a w programie – koncerty folkowych gwiazd i nowe muzyczne odkrycia, pokazy filmów i fotografii, rajdy, turniej warcabowy, gra wiejska i oszałamiająca oferta warsztatów. Folkowisko potrwa od 10 do 12 lipca.
CO, JAK, KIEDY?
Festiwal rozpoczyna się dzisiaj od wieczoru opowiadaczy, w ramach którego po raz pierwszy pokażemy w Gorajcu klip „Oj siadaj, siadaj” zaprzyjaźnionego lwowskiego zespołu Joryj Kloc, który zagrał podczas zeszłorocznej edycji Folkowiska. W klipie będzie można zobaczyć wiele twarzy znanych z folkowiskowych gier wiejskich oraz festiwalowych scen. Pokażemy filmy animowane „Dziadkowe Opowieści”, Agnieszka Caban opowie o kulturze Romów na Roztoczu, a Piotr Baczewski – o wędrówce muzyki ze wsi do miast.
Na Scenie Wędrowców wystąpi nagrodzony już w Gorajcu zespół Janki, a po nim energetyczny Trad.Attack! – wschodząca gwiazda europejskiej sceny folk. Na koniec wieczoru najlepsze utwory ukraińskiej sceny etno zagra DJ-Duo HOPTA, a najwytrwalsi będą mieli kolejną okazję, by zobaczyć dokument “Niepamięć” – nagradzany i szeroko dyskutowany film Stowarzyszenia Folkowisko.
W sobotę na małej scenie wystąpi młoda i utalentowana artystka Monika Kowalczyk, później popłyną z niej dźwięki hipisowskiego rocka w akustyczno-folkowych aranżacjach w wykonaniu grupy Nameless z Tarnopola. Na dużą scenę wkroczy wykonujący miejski folk zespół Hańba. Po nim Węgrzy z Bohemians Betyars zaprezentują połączenie punku i ska z węgierską cygańską muzyką etniczną.
W niedzielę koncert z warsztatami tańców tradycyjnych poprowadzi Arek Szałata. Przygrywać mu będzie Kapela Bornego z Podzamcza grająca polską muzykę tradycyjną. Muzyków kapeli można spotkać zarówno na miejskich, jak i wiejskich potańcówkach, zwykle na wschód od Wisły. Na małej scenie wystąpi Mateusz Nocek, buntownik z Beskidu Niskiego i finalista konkursu Nowe Źródła Gorajec 2015. Resztę niedzielnej nocy zapełni DJ WOJ, który określa się jako “etnofolkowy didżej rokendrolowy”.
Gry, warsztaty, rajdy
Jak co roku poza muzyką Folkowisko zapewni swoim uczestnikom moc innych atrakcji. Chętni co ranek będą mogli wziąć udział w zaskakujących warsztatach głosowo-oddechowych. W sobotę rano znawca przydrożnych krzyży i regionalista Grzegorz Ciećka zaprasza na całodzienny rajd “Wielka Wędrówka” w poszukiwaniu zaginionych wsi i opuszczonych cerkwi. Tymczasem uczestnicy Heklowanych wędrówek dookoła drzewa powędrują szydełkiem
i wełną nie tylko dookoła drzew, ale także innych obiektów przystrajając teren festiwalu. Warsztatowicze będą mogli też stworzyć dla siebie kolorowe gramaturniki, czyli mini-książki kucharskie. W Dzieciowiosce – strefie dla dzieci w każdym wieku – nie zabraknie rodzinnych rozrywek takich jak chodzenie na trzech nogach czy wyścigi w workach. Grupa Tamburino poprowadzi sobotnie warsztaty tańca cygańskiego, a Natalia Iwaniuk nauczy uczestników śpiewu białego. W połowie dnia spod Chutoru Gorajec wyruszy kolejny rajd, tym razem rowerowy, odbędzie się też II edycja Turnieju Warcabowego Gorajec Open. Późniejszym popołudniem – wielka rozgrywka w Chłopską Szkołę Biznesu. Uczestnicy gry wcielą się w role piekarza, kowala i tkacza, będą wytwarzać towary, handlować ze sobą i organizować wyprawy handlowe do różnych miast Europy. Dla amatorów świeżych motywów i tradycyjnych wzorów Kasia Chodoń poprowadzi “Wiejską Szkołę Dizajnu”, a tych, których rozpiera twórcza energia zapraszamy na warsztaty ozdabiania odzieży. Opowieści podróżnicze o roślinach-włóczykijach i karpackich wędrowcach polecamy wszystkim.
Festiwalowicze będą musieli zachować wiele sił na kolejny dzień wypełniony atrakcjami. Na uczestników niedzielnego Rajdu Ekstremalnego z jajem czeka pokonywanie terenowych przeszkód, wspinaczka i czołganie się w błocie. Niespodzianką będzie fabuła naszej kolejnej gry wiejskiej, która w tym roku będzie nosiła tytuł “Za ocean” i pozwoli uczestnikom wczuć się w role dawnych emigrantów. Na niedzielne popołudnie zaplanowaliśmy jeszcze debatę społeczną “Przyszłość polskiej wsi – stopniowe pustoszenie czy nowa lokalność?”. Mowa będzie przede wszystkim o wiejskiej emigracji, a dyskusję poprowadzimy według egalitarnej formuły – bez wyróżniania ważnych ekspertów, z prawem głosu dla każdego.
Ostatniego festiwalowego dnia połączymy też siły z innymi Europejczykami biorąc udział w akcji Wielki Skok (Big Jump). – O godzinie 15 uformujemy pochód i wskoczymy do płynącego nieopodal strumyka Gnojnik. Bawiąc się w rzeczce tak czystej, że można łowić w niej raki chcemy pokazać, że warto dbać o ekologię – mówi szef Festiwalu Marcin Piotrowski. – Chcemy, żeby roztoczańskie rzeki i jeziora pozostały niezanieczyszczone – dodaje. Mieszkańcy wielu krajów Europy w podobny sposób i o tej samej porze zamanifestują swoje poparcie dla czystych
i żyjących rzek. Pod koniec niedzieli, tuż przed wieczornymi koncertami, będzie można rozgrzać się podczas warsztatów przyśpiewkowych. Ma wtedy powstać nowy folkowiskowy hit – przyśpiewka specjalnie na okoliczność Festiwalu Kultury Pogranicza.
Więcej o tegorocznych zespołach, dokładny plan pokazów zdjęć, zabaw i recitali oraz aktualizowane na bieżąco informacje o wszystkim, co da się zaplanować można znaleźć na stronie www.Folkowisko.pl