Stowarzyszenie Folkowisko tworzy film dokumentalny, związany z zapomnianym wydarzeniem historycznym, jakim było zniesienie pańszczyzny.
Jego oficjalna premiera odbędzie się 28 stycznia w Kinie Elektor w Warszawie.
Bohaterami filmu są lokalni mieszkańcy, których ojcowie i dziadkowie przekazywali ustanie opowieści o doświadczeniu pańszczyzny. Perspektywa Gorajca w rekonstrukcji tych wydarzeń jest o tyle ważna, że to właśnie tam został zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie pierwszy w historii „Dzień Swobody” upamiętniający zniesienie pańszczyzny. Gorajec posłuży jako emblemat, pokazujący historię wielu polskich wsi. Chcemy pokazać pańszczyznę jako zjawisko wielowymiarowe, silnie oddziałujące na naszą tożsamość i kulturę, niezależnie od tego gdzie mieszkamy obecnie; podejmiemy próbę sprawdzenia, w jakim stopniu pamięć o pańszczyźnie i chłopskim pochodzeniu jest obecna w świadomości dzisiejszych Polaków.
Czy możliwa jest nić porozumienia pomiędzy potomkinią ciemiężonych chłopów, a potomkiem arystokratycznych elit postrzeganych w kategoriach ciemiężycieli? W dokumentalnym filmie Stowarzyszenia Folkowisko, widz będzie mógł dokonać własnej interpretacji tematu, z którym zmagają się bohaterowie.
Genezą filmu stał się fakt, że zarówno sama pańszczyzna jak i jej zniesienie, nie istnieją w świadomości współczesnych Polaków choć te wydarzenia wywarły niemały wpływ na czasy obecne. Nie jest łatwym zadaniem opowiedzieć o rzeczy, którą znamy tylko z opracowań historycznych. Nie mając możliwości dotarcia do bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, postanowiliśmy podążyć tropem ich potomków. Chcieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu nasza współczesna „polskość” jest konsekwencją zamierzchłych czasów i podziałów klasowych.
Wspiera nas MUZEUM HISTORII POLSKI w ramach programu Patriotyzm Jutra. Oficjalnym partnerem realizacji filmu jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Produkcję filmu dofinansował także Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.Film powstaje na zasadach wolnej licencji Creative Commons 3.0 Polska CC-BY SA”
Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014″
Oficjalnym partnerem produkcji filmu jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Dziękujemy za wsparcie.
Powstanie filmu kwotą 3 000 złotych wsparł Urząd Miasta i Gminy Cieszanów w formie wspierania realizacji zadania publicznego.