Fotograficzny wehikuł czasu

27 listopada 2022 w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się spotkanie, któremu patronowało nasze stowarzyszenie, prezentujące zdigitalizowane archiwum fotografii lubaczowskiego fotografa, Bolesława Fariona. Była to okazja nie tylko do zapoznania się z historią i procesem prac z negatywami. Dużo czasu zajęły rozmowy na temat sztuki, jaką jest fotografia.
Dwa tygodnie wcześniej opublikowana została strona internetowa, zawierająca niezwykły zbiór fotografii z negatywów, które ocalił przed zniszczeniem Janusz Mazur, pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie. Od połowy lat 50. do końca lat 70. XX wieku swój zakład fotograficzny prowadził w tym mieście Bolesław Farion. Przez wiele lat nikt nie interesował się ponad trzydziestoma negatywami jakie Farion pozostawił i nikt nie miał pomysłu, do czego można je wykorzystać.
W 2021 roku w Radrużu odbyła się wystawa zdjęć poświęconych przydrożnym kamiennym krzyżom bruśnieńskim autorstwa artysty Tomasza Stelmaskiego. Po wernisażu Janusz Mazur przedstawił autorowi sylwetkę lubaczowskiego fotografa i jego dzieła. Tomasz Stelmaski, zaintrygowany zbiorem negatywów, których do tej pory nikt nie wywołał, postanowił ocenić ich wartość. Z tych starych klisz udało się wykonać 1200 fotografii. Okazało się, że oprócz walorów artystycznych, zdjęcia pokazują unikatowy krajobraz kulturowy ówczesnego Lubaczowa oraz wsi z jego okolic. Znaleźć na nich można szczególnie dużo zdjęć portretowych nieżyjących już osób, a być może, w wielu przypadkach, są to jedyne ich zdjęcia. Problem jednak polega na tym, że dziś trudno rozpoznać utrwalone na zdjęciach miejsca i ludzi. Dlatego też prowadzona jest akcja, zachęcająca ludzi do tego, by przesyłali informacje o zdjęciach. Do tej pory dzięki tej akcji opisanych zostało już kilkanaście zdjęć. Na stronie internetowej https://archiwumfariona.pl, można znaleźć zdjęcia i szczegóły akcji związanej z digitalizacją.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Tomasz Stelmaski, Baltazar Fajto – artysta wizualny, jest twórcą strony internetowej, Małgorzata Cichocka oraz Marcin Nalepa – tworzyli zespół digitalizujący, konserwujący i archiwizujący zbiór negatywów. Na stronie internetowej znajdują się też teksty Piotra Zubowskiego i Roberta Gmiterka. Projekt powstał pod egidą Towarzystwa Tradycji Akademickiej i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie przy współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *